2030 yılına Amerika otomobil satışlarının %50’si elektrikli olacak.

ABD Başkanı Joe Biden, şu anda otomobil satışlarının %2’sinden daha azını oluşturan ABD’deki elektrikli araç satışını önemli ölçüde artırmayı umuyor, elektrikli araç şarj istasyonu da bu oranda artacak. Biden, 2030 yılına kadar ABD otomobil satışlarının %50’sini elektrikli olma sözü verdi

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm araçların %50’sini “sıfır emisyonlu” hale getirme sözü verdiğini söyledi.

Biden, politikayı cumhurbaşkanlığı yürütme emriyle resmi hale getirmeye hazırlanıyor.

Biden’ın hedefi, birçok Amerikan otomobil üreticisinin halihazırda düşündüklerini aşmasa da, otomobil emisyonlarının iklim değişikliğine en büyük ABD katkısı olduğu ABD için önemli bir açıklama.

Beyaz Saray ne dedi?
Beyaz Saray, yeni hedefin “pilli elektrikli, plug-in hibrit elektrikli veya yakıt hücreli elektrikli araçlar” için geçerli olacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 2020’de elektrikli araçlar Avrupa otomobil satışlarının yaklaşık %10’unu oluştururken, ABD’de %2’den azını oluşturuyor.

“Küresel pazar elektrikli araçlara kayıyor ve aileleri paradan tasarruf etme, kirliliği azaltma ve soluduğumuz havayı daha temiz hale getirme potansiyellerini kullanıyor. Teknolojiye öncülük etmesine rağmen, ABD bu araçları ve pilleri üretme yarışında geride. Onlarda” dedi Beyaz Saray.

Biden yönetimi, politikanın “Amerika’yı elektrikli araç geleceğini ileriye taşıyacak, Çin’i geride bırakacak ve iklim kriziyle mücadele edecek” konuma getirmesini umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir